Maker Weekend i Hackathon – Otwarta Małopolska

Makersi” podczas Maker Weekend stworzyli interdyscyplinarne zespoły złożone z entuzjastów technologii, artystów designerów oraz przedstawicieli nauk społecznych rozwiązują palące problemy społeczne. 4 zespoły robocze zaczęły rozwizywać problemy związane z zagadnieniami takimi jak: bezpieczeństwo dzieci w przestrzeni publicznej, walka z hałasem, zanieczyszczenia oraz brak miejsca w mieście na rowery. Skojarzenie ze sobą Otwartej Małopolski oraz Maker Space Kraków wyzwoliło twórczy potencjał, który skutkował stworzeniem aplikacji do każdego zagadnienia. Poniżej 4 tematy 😉

 ptaki_mini

Plac zabaw dla ptaków

Jak rozwiązać problem zanieczyszczenia miasta przez odchody gołębi, skoro wysokie kary za dokarmianie nie skutkują? Stworzyć place zabaw dla ptaków w określonych punktach miasta, gdzie będą mogły się bawić, jeść i rozwijać, a ludzie dowiedzą się czym i jak mogą je dokarmiać. Celem tej przestrzeni będzie rozwój różnorodności ras ptaków w mieście. Aplikacja wspomagająca pozwala na mapowanie aktywności ptaków w mieście (gdzie je, bawi się, składa jaja, zanieczyszcza).

rower_mini

Miejsce roweru w mieście

Rower powoli staje się głównym środkiem transportu, szczególnie wśród aktywnych społeczności. W związku z tym brakuje miejsc do zaparkowania roweru, co wymusza dzikie przyczepie go do ryn, znaków i innych elementów architektury miejskiej. Propozycją rozwiązania tego problemu jest wykorzystanie w tym celu miejsc parkingowych dla samochodów. Udowodniliśmy, że jeśli jedna osoba zrezygnuje z zaparkowania samochodu to dziesięciu rowerzystów może na tym skorzystać.

halas_mini

Kompas akustyczny

Życie w mieście naraża nas na atak licznych bodźców, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie. Hałas powyżej 75dB jest niebezpieczny dla zdrowia, a w mieście szczególnie koło ruchliwych ulic osiąga on ok. 100dB. Zaproponowano rozwiązanie, które pozwoli określić poziom hałasu i wskazać alternatywną drogę do poruszania się w lepszych warunkach dźwiękowych. Kompas można zakładać na rękę, albo zamontować go na kierownicy roweru za pomocą specjalnej nakładki.

kid_mini 

ReadRideKid (Świadome dziecko w przestrzeni miejskiej)

Udział małych dzieci w ruchu drogowym bez opieki jest problemem zwłaszcza w warunkach nieustannie zwiększającego się natężenia ruchu. Statystyki pokazują, iż brak opieki nad dzieckiem do lat 7 to jedna z głównych przyczyn wypadków z udziałem dzieci. Małe dzieci nie zawsze są w stanie odpowiednio zareagować w trudnych sytuacjach na drodze. Często nie posiadają jeszcze odpowiedniej wiedzy bezpiecznego zachowania na drodze, a dodatkowo ich zachowanie jest nieprzewidywalne dla kierowców.
W ramach MakerSpace Kraków multidyscyplinarny zespół designerów, deweloperów, socjologów, pedagogów oraz managerów zajął się problemami edukacji i bezpieczeństwa dzieci w wieku 6+ lat w przestrzeni publicznej. Zaproponowane rozwiązanie to interaktywna zabawka edukacyjna obsługiwana przy pomocy telefonu opiekuna. Zabawkę można w łatwy sposób zamontować na pojazdach dostosowanych do dzieci w wieku 6+ lat, którymi również zajęli się członkowie tego zespołu. Rozwiązanie to umożliwiają nie tylko łatwiejsze poruszanie się po mieście, ale również możliwość tworzenia przez opiekuna razem z dzieckiem ciekawych scenariuszy edukacyjnych.

Szczególne podziękowania dla workshoplaser.com za fantastyczna współpracę i wycięcie modeli 😉

Do inspiracji: Paul Pholeros: How to reduce poverty? Fix homes

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s